O nas

Justyna i Mariusz Krogulscy

Justyna z Morawickich Krogulska

Jestem rodowitą warszawianką, absolwentką stołecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Kostki Potockiego, studiów licencjackich w Warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej, a także studiów magisterskich z zakresu administracji na Uniwersytecie Warszawskim.
Od blisko dwudziestu lat zajmuję się genealogią. Poszukiwanie przodków to moja największa pasja. Oprócz prowadzenia badań genealogicznych zbieram również materiały biograficzne o ciekawych postaciach. Niektóre z opracowanych przeze mnie życiorysów opublikowane zostały w internetowej Bibliotece Polskiej Piosenki oraz w Małopolskim słowniku biograficznym uczestników działań niepodległościowych 1939-1956 (t. 14-16, Kraków 2010-2012). Wynikiem moich ostatnich poszukiwań są książki: Genealogia rodziny Rylów od XVIII do XXI w., zawierająca 140 życiorysów przedstawicieli tej zasłużonej rodziny, opracowanie biograficzne pt. Józef Władysław Krogulski (1815-1842). Rodzina - życie - twórczość (Tarnów 2015), a także Genealogia rodziny Gargulskich. Potomkowie Kazimierza Gargulskiego (1786-1858), (Warszawa 2016).

 

Mariusz Lesław Krogulski

Urodziłem się na Górnym Śląsku, a od dziewiątego roku życia mieszkam w Warszawie. Ukończyłem studia magisterskie oraz doktoranckie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizowałem się w tematyce pobytu Armii Radzieckiej w Polsce w latach 1944-1993. Od wielu lat zajmuję się publicystyką, a także działalnością społeczną.
Ponad trzydzieści lat pasjonuję się genealogią. Jestem autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych i ponad 200 artykułów prasowych, z których duża część poświęcona jest genealogii i biografistyce. Współpracowałem z Fundacją „Moje Wojenne Dzieciństwo”, jako redaktor serii wydawniczej (pod tym samym tytułem) obejmującej wspomnienia Polaków, których dzieciństwo przypadło na lata II wojny światowej. Jestem pomysłodawcą i realizatorem projektu wydawniczego Materiały do dziejów Tuchowa.
W roku 2019 wyróżniony zostałem statuetką honorową "Melaniusz" za osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz miasta i gminy Tuchów.